Як йти далі під час війни 2023

03.02.2023 / 54 / Читання 1 хв.

🙏 Як йти далі 🙏

Минулий рік зробив значний шрам на нашій психіці. Ми навчилися розрізняти види сирен, надавати першу медичну допомогу, підтримувати близьких морально тощо. Але варто тільки згадати себе до всіх цих потрясінь – все зовсім не так.  Тому надзвичайно важливим є подолання систематичних стресів та потрясінь та жити далі, працювати заради перемоги.

Як підтримати себе морально та знизити тиск на психіку

  • Поверніться до рутини. Займайтеся звичними справами: умивайтеся, мийте посуд, прибирай дім, працюйте тощо. Гарним рішенням буде також складення списку справ, це допоможе сфокусуватися. Доречно зробити це на аркуші паперу та розмістити на видному для вас місці.
  • Новини це стрес.  Точніше кажучи, читати новини постійно = стрес. Заходити на ресурси новин потрібно не частіше ніж раз на годину: швидше ситуація не зміниться. А якщо станеться щось важливе, про це все одно повідомлять у чатах, дзвінках чи розкажуть друзі.
  • Спілкуйтеся, це надзвичайно крутий спосіб відволіктися. Друзі, сусіди, колеги чи друга половинка значно допоможуть вам у цьому.
  • Не відмовляй собі у задоволеннях навіть під час війни. І не відчувай провину за те, що дозволяєш собі щось приємне. Це додасть сил рухатися далі та, можливо, допомогти ще комусь. А це вже дуже багато.
  • Роби те, що тобі допомагає, навіть якщо комусь це здається дивним чи неправильним. Хтось пропускає все через емоції, тому впоратися з тяжким стресом йому допомагає перегляд фільмів чи музика. Когось тримає віра. Хтось знімає стрес через спорт чи активні дії. Усі засоби підходять. Не засуджуй себе та інших за те, як хтось бореться зі стресом.
  • Волонтерство. Що краще може допомогти у такій ситуації як не розуміння того, що ти дійсно допомагаєш своїй країні. Будь-яка, навіть найменша допомога, послужить спільній справі – перемогти та відбудувати все краще, ніж було.

Як допомогти тому, хто зав’яз у паніці

Як йти далі під час війни фото 2023 (2)Якщо людина перебуває в шоковому стані після вибуху або має напад паніки, вона може зробити наступне.

Якщо можливо, виведіть людину на свіже повітря. Якщо ні, посадіть або покладіть їх і дайте їм попити води.

Підтримуйте зоровий контакт – тримайте людину за руку або обіймайте її, якщо вона знаходиться поруч з вами. Фізичний контакт – це базова, але дуже важлива річ, яка допомагає вам бути присутнім у реальності через ваше тіло.

Після фізичного контакту переходимо до розмов. Запитайте людей навколо, чи бачать вони вас. Наприклад, запитайте, чи носить він окуляри або якого кольору пальто. Це поверне людину до реальності.

Тим часом тримайте свій тон під контролем, говоріть спокійно, щоб не виглядало так, ніби ви панікуєте. Намагайтеся дихати разом з потерпілим і переміщати своє дихання в живіт.

Використовуйте техніку квадратного дихання. Дихайте разом з людиною, якій допомагаєте:

  1. Повільно вдихнути на 1-2-3-4.
  2. Пауза 1-2-3-4.
  3. Видихнути на 1-2-3-4.
  4. Пауза 1-2-3-4.

При цьому малюй очима квадрат.

 

А чого точно не можна робити, коли хтось панікує, то це говорити «контролюй себе», «заспокойся», «візьми себе в руки». Повір, це не допомагає. Краще сказати: «я тут, я з тобою, я нікуди не піду, дихай».

Спокій, підготовленість та продуманість дій кожного – це вже ефективний опір ворогу.

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваш email не буде опублікований.